INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Łucja Borowska  

 
 
brak danych - 1864
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Borowska Łucja († 1864), ostatnia lwowska przełożona (1846–59) małopolskiej prowincji ss. miłosierdzia. Rządy swe rozpoczęła tuż po nawiązaniu przerwanych od r. 1809 stosunków z centralą zgromadzenia w Paryżu. Odrodzenie ducha prowincji, ścisłe zespolenie jej z Paryżem były celem rządów B-ej. Wykształcenie a zwłaszcza doskonała znajomość jęz. francuskiego ułatwiały jej zadanie. Pobożność i zapał B-ej nie zamykały się tylko w granicach jej urzędu. Jest ona pierwszą w Polsce popularyzatorką głośnych objawień N. M. P. z r. 1830 w kaplicy domu centralnego ss. miłosierdzia w Paryżu. W r. 1836 przetłumaczyła z franc. książkę z opisem historji wspomnianych objawień i cudów pt. »Wiadomość historyczna o początku i skutkach nowego medalu… znanego pod imieniem Cudownego Medalika«. Tłumaczenie to, niedrukowane, obiegło w krótkim czasie w odpisach całą prowincję ss. miłosierdzia. W r. 1849 wyszła we Lwowie anonimowo drukiem, najprawdopodobniej przełożona przez B-ą, »Wiadomość o szkaplerzu Męki Pańskiej i Najświętszych Serc Jezusa i Marji«. Jest to pierwsze w tym przedmiocie dziełko w jęz. polskim. W sześć lat później wydała jeszcze we Lwowie w przekładzie z franc. »Szkaplerz Męki Jezusa Chrystusa«. Jako wizytatorka, czyli przełożona prowincjonalna, pomnożyła B. liczbę domów ss. miłosierdzia o pięć. W r. 1852 założyła we Lwowie pierwsze na ziemiach polskich Stow. Dzieci Marji. Zasługą B-ej jest nadto, że stowarzyszenie sióstr dla opieki nad chorymi w Gracu przystąpiło w r. 1850 do zgrom. ss. miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, dając początek austrjacko-węgierskiej prowincji tego zgromadzenia. W r. 1859 zwolniona z urzędu wizytatorki, um. B. we Lwowie 1864 r.

 

Gattringer F., Gesch. der Kongr. der Mission u. der Barmh. Schwestern in Österreich-Ungarn, Graz 1912; Ephémérides historiques de la Congrégation de la Mission et des filles de la Charité, Paris 1914; Leben u. Wirken der ehrw. Mutter Maria Josepha Leopoldine Brandis, t. 2, Graz 1915; Roczniki obydwóch zgromadzeń św. Wincentego à Paulo, Kr. 1934, 1935.        

Ks. Franciszek Śmidoda

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.